Siemianowice Śląskie: Stuletnia placówka medyczna wzbogaca się o nowoczesną pracownię tomografii komputerowej

Siemianowice Śląskie: Stuletnia placówka medyczna wzbogaca się o nowoczesną pracownię tomografii komputerowej

Szpital Miejski w Siemianowicach Śląskich, jedna z najdłużej działających placówek medycznych w Polsce, ma powód do dumy. To właśnie tam z dniem 12 grudnia udostępniono pacjentom najnowszej generacji pracownię tomografii komputerowej. Prezes Zarządu Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich Sp. z o.o., Marta Nowacka, wyraża entuzjazm związany z tą inwestycją. Zwraca uwagę na fakt, że zaawansowane technologicznie urządzenie jest w stanie uzyskać aż 128 warstw obrazów podczas jednego obrotu, co przekłada się na szybkość i precyzję badania.

Szpital Miejski w Siemianowicach Śląskich ma bogatą historię. Liczy sobie dokładnie 130 lat i jest jednym z najstarszych tego typu w kraju. Jego początki wiążą się z rokiem 1893, kiedy to powstało miasto Siemianowice Śląskie. Zbudowała je Huta Jedność (wcześniej Huta Laura, niem. Laurahütte), która równocześnie założyła szpital miejski. Inicjalnie placówka ta miała za zadanie opiekę nad hutnikami.

Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich, podkreśla, że pierwotnie szpital miał zaspokajać potrzeby pracowników huty, którzy narażeni byli na różnego rodzaju niebezpieczne incydenty. Jednak z czasem, w miarę rozwoju miasta i przyrostu liczby mieszkańców, rozbudował się także szpital. Obecnie, po 130 latach od jego powstania, jego wygląd i funkcje znacznie się zmieniły.