Dom Dziecka w Mysłowicach stworzył piękny ogród

Dom Dziecka w Mysłowicach stworzył piękny ogród

Niezagospodarowany teren Domu Dziecka im. Św. Ojca Pio w Mysłowicach właśnie zyskał nowe rośliny.  Okazało się, że znalazło się miejsce dla tych roślin jadalnych, jak i ozdobnych. Porzeczki i poziomki już rosną, a wkrótce pojawią się także warzywa. Posadzenie ogrodu było możliwe ze względu na dofinansowanie  z programu Fundacji ORLEN pod tytułem Moje miejsce na Ziemi.

Co dokładnie udało się zrealizować w ramach projektu?

Zajęcie o ekologii, recyklingu i ogrodnictwie, a także wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego i założenie własnego ogrodu – to udało się zrealizować Domowi Dziecka im. Św. Ojca Pio w Mysłowicach, który w ubiegłym roku zgłosił swój pomysł na konkurs grantowy Fundacji ORLEN „Moje miejsce na Ziemi” i otrzymał wsparcie finansowe na jego realizację.

Teren zyskał zieleń

Dom dziecka w Mysłowicach ma ogromny, niezagospodarowany teren, który warto było wykorzystać. Jak wspomina Karolina Zawadzka-Dubrowska, psycholog w Domu Dziecka w Mysłowicach, postanowili zgłosić się do projektu. Ciekawym pomysłem wydawała się taka aranżacja ogrodu, w którym dzieci mogłyby spędzać czas. Stąd właśnie pomysł na proekologiczny ogród, który nosi nazwę Zielono Nam – tu i tam. Napisany został wniosek i udało się uzyskać grant od Fundacji ORLEN.

Jak wyglądały prace w ogrodzie?

Ogród zaprojektowała firma zewnętrzna. Na stałe do dyspozycji był ogrodnik i wolontariusze, ale tak naprawdę w realizację projektu spontanicznie angażuje się wiele osób. Pracownicy placówki wraz z dziećmi pomagali sadzić rośliny. nie da się ukryć, że sprawiło to wiele przyjemności. Ogród już na tym etapie cieszy oko, a za kilka dni będą tam własne warzywa. Co więcej, w ogrodzie realizowane są zajęcia o naturze i działaniu ekosystemu. Nie zabrakło także pogadanek z ogrodnikami, konkursów plastycznych o tematyce ekologicznej czy warsztatów. Dodatkowo w kwietniu wychowankowie w ramach nagrodzonego grantem projektu byli na wyjeździe agroturystycznym.