XI Noc Muzeów w Muzeum Saturn w Czeladzi

XI Noc Muzeów w Muzeum Saturn w Czeladzi

W weekend majowy, a dokładnie 1 maja odbędzie się coroczne wydarzenie nazywane Nocą Muzeów. Również Muzeum Saturn w Czeladzi zaprasza do odwiedzin w tym dniu. Moc wrażeń gwarantowana!

Impreza pod przewodnictwem Legio XXI Rapax

Podczas tegorocznych obchodów, uczestnicy będą mogli przenieść się do początków naszego wieku, do czasów antycznych. Wówczas, za rządów Augusta w latach 30. p.n.e., najpewniej w Hiszpanii, został utworzony Dwudziesty Pierwszy „Drapieżny” legion – Legio XXI Rapax. Formacja ta odeszła w zapomnienie na przełomie lat 80. i 90. n.e. Istnieje wiele domysłów, które mogły spowodować, że legion przestał istnieć, być może został karnie rozwiązany przez Domicjana lub zniszczony podczas walk w Panonii. Stacjonował głównie w prowincjach Germania Górna i Dolna. Swoją sławę zawdzięcza takim wydarzeniom jak: podbój Recji, bunt legionów nadreńskich i późniejszych kampaniach odwetowych Germanika przeciwko germańskim plemionom i wiele innych. Prawdopodobnie była to jedna z najbardziej charakternych i niepokornych jednostek w Rzymie.

Kim jest grupa Legio XXI Rapax?

Gośćmi w Noc Muzeów będzie grupa Legio XXI Rapax. Jest to jedna z największych grup odtwarzających rzymskie jednostki wojskowe na świecie. Legion założono w 2003 roku w Niemczech, a od 2008 roku działa także w Polsce. Każdy z członków załogi to pasjonata starożytnej historii Grecji i Rzymu.

Co dokładnie nas czeka w Noc Muzeów?

W ramach tego wydarzenia, można liczyć na wielką paradę – przemarsz legionu z Term Rzymskich ulicą Dehnelów do siedziby Muzeum Saturn. Nie zabraknie też pokazu wyszkolenie legionu rzymskiego, pojedynków legionistów i gladiatorów, targu niewolników. Dostępne będą również stanowiska edukacyjne, podczas których prezentowane będą wyposażenia wojskowe i cywilne, replika broni, pancerzy, narzędzi, ubrań, namiotów i naczyń.  Całość wydarzenia odbędzie się 1 maja o godzinie 13:00 na terenach zielonych wokół Muzeum Saturn. Po godzinie 17:30 odbędzie się także koncert Magdaleny Brudzińskiej Klezmer Trio. Serdecznie zapraszamy.