Miasto chce zbudować kryty basen w obiekcie pokopalnianym

Miasto chce zbudować kryty basen w obiekcie pokopalnianym

Kolejny budynek pokopalniany, który ma szansę na zyskanie nowego oblicza. To już trzeci projekt, które miasto zgłosiło do kolejnej edycji Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Programu Polski Ład. Tym razem w byłej kopalni KWK Saturn ma powstać kryta pływalnia.

Kryta pływalnia, jako element rozrywki dla mieszkańców

Miasto złożyło już wniosek z propozycją budowy krytej pływalni, której obecnie bardzo brakuje w mieście. Co prawda w 2021 roku udało się zmodernizować zniszczony, nieczynny od lat kompleks basenowy na terenie Parku Grabek. W ramach tamtej inwestycji powstało świetne kąpielisko, z którego mogą korzystać całe rodziny z dziećmi, jak również amatorzy rekreacyjnego i profesjonalnego pływania. Jest to jednak odkryte miejsce, które funkcjonuje w okresie letnim.

Jak ma wyglądać inwestycja?

Wstępne założenia zakładają, że ma tam zmieścić się 25-metrowy basen z czterema torami. Szerokość basenu będzie wynosić 8,5 metra. Dodatkowo ma zostać dobudowana część szklana, w której mają znajdować się  sauny, jacuzzi oraz brodzik dla dzieci. Nie zapomniano także o miejscach parkingowych oraz chodniku. Obok powstaną nowe miejsca parkingowe oraz chodniki.

Jakie wnioski złożono?

Jak podkreśla burmistrz miasta, Zbigniew Szaleniec, złożono już wnioski na trzy inwestycje, które z punktu widzenia miasta, są niezwykle istotne. Wniosek, który był dla nas obligatoryjny, na kwotę 5 mln zł. został złożony na realizację budowy części ul. Staropogońskiej. Kolejne wnioski opiewały już na znacznie większą kwotę. Zgłoszono zatem projekt remontu ul. Przełajskiej o wartości ok. 15 mln zł oraz budowę – na bazie byłych warsztatów mechanicznych KWK Saturn – krytej pływalni. Wartość tej inwestycji wynosi ok. 28 mln zł. Wkład miasta w przypadku tego projektu ma wynosić niespełna 3 mln zł. Jeśli uda się uzyskać dotacje, to inwestycja miałaby powstawać w latach 2024-2026. Mamy nadzieję, że wkrótce otrzymamy niezbędną dotacje.