Szkoła Podstawowa nr 5 z nowym ogródkiem i ścieżką dydaktyczną

Szkoła Podstawowa nr 5 z nowym ogródkiem i ścieżką dydaktyczną

Tereny w mieście stają się coraz bardziej ładnie i uporządkowane. Tym razem przyszła kolej na szkołę podstawową numer 5 w Czeladzi, która otrzymała nowy ogród i ścieżkę przyrodniczą. Jak podkreśla burmistrz miasta nie tylko ulice i parki zyskują nowy wygląd, ale również szkoły i inne placówki publiczne nie mogą odbiegać wyglądem od reszty miasta. W zeszłym roku uporządkowano teren przy szkole podstawowej numer 1 i nr 2. W tym roku przyszedł czas na szkołę podstawową numer 5.

Jakie zmiany?

Tereny wokół szkoły zmieniane są na bieżąco, tak aby dostosować się pod aktualne potrzeby. Latem zostały wybudowane specjalne schody z podjazdem, żeby ułatwić wjazd dla wózków inwalidzkich. Dodatkowo w okresie od września do października została wyremontowana cała strefa zewnętrzna od ulicy krakowskiej. Cała ścieżka przyrodnicza jest już gotowa, władze czekają na wiosnę, aby móc posadzić odpowiednie rośliny i drzewa.

Wspólny cel — zwiększenie świadomości ekologicznej

Głównym celem ścieżki przyrodniczej jest zwiększenie świadomości ekologicznej wśród uczniów. Warto dodać, że podstawowymi kierunkiem realizacji polityki oświatowej w bieżącym roku szkolnym jest właśnie wzmocnienie edukacji ekologicznej i rozwijanie podstawowej odpowiedzialności za środowisko naturalne. Jak podkreśla dyrekcja szkoły, przygotowany ogród wraz ze ścieżką przyrodniczą idealnie wpasowuje się w ten kierunek, z tego względu, że jest to żywy ogród. Wiosna uczniowie pod okiem nauczycieli będą samodzielnie sadzić rośliny. Później będą specjalne dyżury uczniów, którzy będą dbać, o to, co samodzielnie zasadzili. Dodatkowo będzie tam możliwość przeprowadzania eksperymentów, obserwacji i żywego, stałego kontaktu z otaczająca przyrodą.

Miejsce do zabawy

W ogrodzie zamontowano także ławki, stół do gry w szachy oraz warcaby i chińczyka. Nie udało się zamontować zewnętrznego stołu do gry w piłkarzyki, gdyż na ten rok wykorzystano już cały budżet. Jest jednak duża szansa, że będzie w nowym roku. Jest to świetna inicjatywa, która uczy i sprawia radość uczniom.