Sosnowiec ma od teraz swojego nocnego burmistrza

Sosnowiec ma od teraz swojego nocnego burmistrza

Sosnowiec teraz może być wspominany w jednym tchu z wielkimi miastami, takimi jak Nowy Jork, Paryż, Londyn i Amsterdam. Co łączy te różne miejsca? Wszystkie one korzystają z dobrodziejstw nocnych burmistrzów – lądowych mostów pomiędzy lokalnymi władzami, przemysłem gastronomicznym, przedsiębiorcami i sektorem rozrywkowym. Ta rola była prawie nieznana w publicznej sferze w Polsce, aż do teraz.

Historia funkcji nocnego burmistrza sięga Holandii. To właśnie tamtejsze miasta jako pierwsze uświadomiły sobie, że życie nocne to niewyczerpane źródło możliwości dla społeczności, gospodarki i branży rozrywkowej. W rezultacie, w Amsterdamie, za sprawą działania nocnego burmistrza, uzyskano zgodę na całodobową działalność klubów muzycznych, choć z ograniczeniem do specyficznych stref poza ścisłym centrum miasta.

Podążając ścieżką wytyczoną przez Holandię, wiele miast na całym globie przyjęło ideę nocnego burmistrzowania. Obecnie najwięcej takich funkcji można znaleźć na kontynentach europejskim i północnoamerykańskim.