Przebudowa historycznego budynku na terenie dawnej kopalni Saturn w Czeladzi

Przebudowa historycznego budynku na terenie dawnej kopalni Saturn w Czeladzi

Planuję się odnowienie jeszcze jednego zabytkowego obiektu na obszarze dawnej kopalni Saturn w Czeladzi. Władze miasta zaanonsowały, że w przestrzeniach tego budynku znajdzie się miejsce na sprzedaż pamiątek oraz kawiarnia, które zostaną podporządkowane działaniom muzeum.

Historyczny budynek straży pożarnej, ulokowany przy ulicy Dehnelów w Czeladzi, który swoją ponad setkę lat istnienia spędził w obrębie terenu kopalni Saturn, jest ukierunkowany do gruntownej renowacji. Jakub Kubasik, rzecznik prasowy urzędu miejskiego, informuje o pozyskaniu 1,8 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład, które umożliwią ten projekt. Dodatkowo do funduszy inwestycyjnych zostanie dołożona kwota 200 tys. zł ze środków własnych miasta. Budowla została nabycia przez miasto w trakcie wiosennego okresu bieżącego roku.

Najbliższe miesiące będą poświęcone na stworzenie detalicznego planu renowacyjnego. Zamierza się ogłosić przetarg na realizację tego projektu w następnym roku. Kubasik zaznacza, iż zakres prac będzie spory – od konieczności wymiany całego systemu instalacyjnego aż po prace konserwatorskie zabytkowych elementów tej historycznej remizy.

Plan zapowiada integrację obiektu w obrębie działalności Muzeum Saturn. W jego wnętrzach przewiduje się otwarcie punktu informacyjnego dla zwiedzających oraz sklepiku oferującego pamiątki.