Powstanie 75 nowych mieszkań komunalnych w Czeladzi

Powstanie 75 nowych mieszkań komunalnych w Czeladzi

Burmistrz miasta, Zbigniew Szaleniec, poinformował, że w dawnym budynku byłej szkoły górniczej powstanie 75 nowych mieszkań komunalnych. Kilka dni temu podpisano porozumienie o współpracy ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową, która przy pomocy lokalnego samorządu przekształci ten budynek w mieszkania. Obiekt znajduje się w Czeladzi, przy ul. 21 Listopada. Zanim powstała tam szkoło górnicza, obiekt służył jako internat.

Jak będzie wyglądała inwestycja?

Jest już wstępna koncepcja, która dotyczy zagospodarowania obiektu na budynek mieszkalny. Według wstępnych założeń ma tam powstać 75 mieszkań na wynajem. Oprócz tych mieszkań ma również znaleźć się tam około 100 miejsc parkingowych oraz 30 garaży, które będą przynależne do budynku. Na ten moment spółka, za zgodą radnych, przejęła cały budynek wraz z przynależną działką. Gotowe mieszkania mają zostać wykończone pod klucz.

Ile będzie kosztowała cała inwestycja?

Przygotowana koncepcja pozwoliła wstępnie oszacować, że cała inwestycja będzie wynosiła minimum 21 mln zł. Jest to kwota minimalna, bo jak wiadomo, w ostatnim czasie można zauważyć duży wzrost cen, zarówno materiałów, jak i mediów. Zatem ostateczna wycena może jeszcze się zmienić. Dzięki projektowi i wstępnej wycenie spółka może zgłosić wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego i w ten sposób uzyskać środki na realizację inwestycji.

Jakie są dalsze plany?

Nie da się ukryć, że jest to jedna z największych inwestycji tego typu, od ponad 30 lat. Po zakończonym projekcie dysponentem mieszkań będzie miasto. Jest to ważna inwestycja, bo jak się okazuje, to już kolejny budynek pokopalniany, który został odzyskany i oddany do dyspozycji mieszkańców, a to wszystko bez znaczącego wkładu ze strony gminy. Należy tutaj wspomnieć, że nasza gmina, już przez samą deklarację wstąpienie do spółki SIM, pozyskała na tę inwestycję w ubiegłym roku kwotę 3 mln zł. W samej spółce, oprócz Czeladzi, jest jeszcze 10 innych gmin, które wzajemnie się wspierają.