Planowane ożywienie rynku w Czeladzi poprzez przetarg na najemcę restauracji

Planowane ożywienie rynku w Czeladzi poprzez przetarg na najemcę restauracji

Władze Czeladzi mają plany na kolejny przetarg mający na celu znalezienie najemcy do lokalu gastronomicznego usytuowanego przy odnowionym rynku. Burmistrz miasta, Zbigniew Szaleniec, wyraża optymizm co do potencjału tego miejsca na stymulowanie handlu. W jego przekonaniu, właśnie restauracja i organizowane tam wydarzenia mogą przyciągnąć mieszkańców.

Czeladź to najstarsza osada Zagłębia Dąbrowskiego, która swój status miasta otrzymała już w XIII wieku. Struktura urbanistyczna miasta z czasów jego lokacji jest nadal ewidentna – centrum Czeladzi wciąż stanowi rynek. Kiedyś otoczony był on drewnianymi domami i pełnił rolę miejsca targowego, z czasem jednak przestrzeń tę zajęły kamienice, a rynek stał się najważniejszym punktem reprezentacyjnym miasta.

Niestety, do naszych czasów nie dotrwały najbardziej charakterystyczne budowle znajdujące się na rynku. Wśród nich była karczma wójtowska z rozłożystym dachem łamanym, która stała w północno-zachodnim narożniku rynku i została rozebrana podczas I wojny światowej. Kolejną utraconą budowlą jest ratusz, który stał na środku placu, a jego rozbiórka miała miejsce w 1941 roku.