Odnowiona Cechownia w Czeladzi zdobywa wyróżnienie

Odnowiona Cechownia w Czeladzi zdobywa wyróżnienie

Nie tak dawno temu, historyczna struktura zabytkowej Cechowni w mieście Czeladź na Śląsku była zaniedbana i porzucona, z jej oknami wypełnionymi cegłą. Stan budynku był bliski ruiny. Ale teraz, po spektakularnej transformacji, budynek odzyskał swoje dawną świetność. Właśnie ta niesamowita metamorfoza przyniosła obiektowi uznanie i wyróżnienie w najnowszej edycji konkursu Modernizacja Roku, co zostało opisane w serii artykułów „Metamorfozy na Plus”.

Historia kopalni Saturn, gdzie znajduje się Cechownia w Czeladzi, jest dobrze znana mieszkańcom. To miejsce, gdzie niezliczone pokolenia mieszkańców Zagłębia pracowały przez lata. Zakład ten został założony w latach 1883-1886. Podobnie jak wiele innych podobnych miejsc po upadku komunizmu, kopalnia została doprowadzona do bankructwa i ostatecznie zamknięta w 1996 roku.

Po zamknięciu kopalni pozostały olbrzymie struktury przemysłowe, które z upływem lat stopniowo popadały w ruinę. Skradzione przez złomiarzy i badane przez poszukiwaczy adrenaliny, te budynki pokryte grafitti na czerwonej cegle były dalekie od estetycznej atrakcji.

Wyglądało na to, że dziedzictwo historyczne dawnego miasta górniczego nie interesuje nikogo. Jednak władze Czeladzi konsekwentnie dbają o utrzymanie górniczej przeszłości miasta. Zamiast burzenia starych budynków kopalni i budowania nowych osiedli, podjęto decyzję o ich renowacji i przywróceniu do życia.