Muzeum Saturn zaprasza na wykład „Królowe w późnośredniowiecznej Polsce – prawdy i mity”

Muzeum Saturn zaprasza na wykład „Królowe w późnośredniowiecznej Polsce – prawdy i mity”

Już za kilka dni, bo 14 stycznia 2022 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Saturn rozpocznie się wykład organizowany w ramach Wieczorów Historycznych na Saturnie. Tematem przewodnim tego wydarzenia będą królowe w późnośredniowiecznej Polsce. Wykład został zatytułowany jako „Królowe w późnośredniowiecznej Polsce — prawdy i mity”. 

Na dobry początek w nowym roku

To pierwszy w 2022 roku wykład w ramach Wieczorów Historycznych na Saturnie. Poprzedni, który odbył się w listopadzie ubiegłego roku, opowiadał o generale Józefie Hallerze i jego żołnierzach. Miasto Czeladź jest jednym z tych miejsc w Polsce, w których gen. Haller czasowo przebywał. Piątkowy wykład w Muzeum Saturn poprowadzi znana profesor Bożena Czwojdrak, mediewistka z Uniwersytetu Śląskiego, ale przede wszystkim wybitna specjalistka w późnośredniowiecznej historii Polski. Profesor Czwojdrak jest zdobywczynią nagrody im. Stanisława Herbsta, przyznawanej za najlepsze prace magisterskie z dziedziny historii kultury, miast i wojskowości. Zdobyła także nagrodę w konkursie im. Adama Heymowskiego, które jest szczególnym wyróżnieniem przyznawanym corocznie za ciekawe dokonania naukowe na polu historii, heraldyki i genealogii. Profesor szczególnie interesuje się genealogią szlachecką oraz możnowładczą, a także prowadzi badania nad dworami monarchów w późnośredniowiecznej Polsce. 

Ciekawostki o Muzeum Saturn w Czeladzi

Wstęp na wykład 14 stycznia 2022 roku jest bezpłatny. Muzeum Saturn w Czeladzi zostało oficjalnie otwarte 1 marca 2009 roku i od tego czasu aktywnie realizuje swoje założenia. W swoim zbiorze posiada imponującą ilość dokumentacji dotyczącej historii Czeladzi oraz jej mieszkańców. Wiele pism urzędowych i osobistej korespondencji znajduje się właśnie tutaj. Łączna liczba zbiorów liczy ponad 3 tysiące różnych eksponatów. Muzeum wyróżnia się także ciekawą kolekcją kartograficzną map oraz planów miejskich Czeladzi z XIX i XX wieku.

Warto dodać, że w naszym województwie muzea są bardzo cenione. Ostatnio nagrodę otrzymało Muzeum Miejskie w Żorach.