Kąpieliska w Czeladzi na lato 2021

Kąpieliska w Czeladzi na lato 2021
fot.pixabay.com

Sezon wakacyjny w pełni, a słoneczne dni aż proszą się o wykorzystanie. Masz ochotę zanurzyć się w chłodnej wodzie? Niestety, nie każde miejsce będzie bezpiecznym wyborem. Niepewne podłoże, brak pomocy w razie wypadku oraz zanieczyszczenie wody to tylko niektóre z zagrożeń, jakie czyhają przy brzegach akwenów niezaliczanych do kąpielisk. Przedstawiamy listę miejsc, w które możesz wybrać się, aby popływać. Spędź wakacje w spokoju, zachowując niezbędne środki bezpieczeństwa.

Co wyróżnia kąpielisko?

Kąpieliska to wydzielone przestrzenie wód powierzchniowych, które mogą być użytkowane przez dużą liczbę osób do kąpieli, pływania i zabawy w wodzie. Dotyczą ich przepisy europejskie i krajowe, które określają wymogi w stosunku do cech wody (m.in. temperatura, zawartość patogenów i toksyn) oraz plaży i podłoża w zbiorniku. Ryzykowne może być np. osuwające się, strome zejście czy duża ilość ostrych elementów pod wodą. W akwenach (lub ich częściach), które nie są określane jako kąpieliska, obowiązuje zakaz kąpieli. Zwykle nie brakuje jednak śmiałków, którzy decydują się wejść do wody. To nieodpowiedzialne zachowanie może skończyć się wypadkiem lub chorobą, więc lepiej znaleźć kąpielisko w swojej okolicy.

Gdzie nad wodę w Czeladzi?

Choć w samej Czeladzi nie znajdziemy kąpieliska, w okolicznych miejscowościach jest ich za to całkiem sporo. Na weekend nad wodą możemy wyskoczyć do Sosnowca lub Mysłowic. Zobacz, które kąpielisko spełnia wszystkie Twoje wymagania. Oto lista najbliższych Czeladzi, czynnych w tym roku kąpielisk:

  • Stawiki — Sosnowiec ul.Kresowa
  • Hubertus — Mysłowice, Szabelnia
  • Pogoria I — Dąbrowa Górnicza ul.Żeglarska
  • Pogoria III — Dąbrowa Górnicza, Łęknice
  • Park Słupna — Mysłowice ul.Stadionowa
  • Plaża nad Sosiną 2 — Jaworzno ul.Bukowska

Ogólne zasady

Zasady panujące na terenie kąpielisk w okolicach Czeladzi pokrywają się z zaleceniami dla całego kraju. Wszędzie zobaczymy maszt z flagą WOPR — biały, gdy można bezpiecznie wchodzić do wody i czerwony, gdy jest to zabronione. Obecne są także regulaminy i tablice informacyjne oraz infrastrukturę ułatwiająca korzystanie z wybrzeża licznym odwiedzającym np. kosze na śmieci czy wydzielona strefa w wodzie. Normą są już ogólnodostępne toalety, natryski i przebieralnie. Właścicieli czworonogów zasmucą zapewne zakazy pobytu dla psów, ale dla komfortu wszystkich odpoczywających jest to niezbędne.

Idealne dla najmłodszych

Odpoczynek nad wodą z dziećmi nie należy do najprostszych. Obecność ratownika uspokaja co prawda rodziców, ale to nie na nim powinien skupiać się obowiązek pilnowania maluchów. Do rodzinnych wypadów najlepsze będą więc te kąpieliska, które oferują dodatkowe przystosowania do wymagających kąpielowiczów. Miejsca do kąpieli dla dzieci, czyli płytki, dobrze oznakowany obszar, znajdziemy na Plaży nad Sosiną 2 oraz na kąpielisku Stawiki.

Dodatkowe opcje

Zdarza się, że aby oddać się przyjemnościom, potrzebujemy odpowiedniego miejsca lub wyposażenia. Niemal wszystkie z wymienionych kąpielisk w okolicy Czeladzi mają do zaoferowania coś specjalnego. Stawiki Pogoria III i Park Słupna kuszą pięknymi widokami z molo i spacerami wieczorową porą bezpośrednio nad taflą wody. Strefę sportową do aktywnego wypoczynku znajdziemy natomiast na kąpielisku Hubertus i w Parku Słupna. Kto powiedział, że na plaży można tylko leżeć? Jeśli oprócz kąpania się, masz w planach sporty wodne, z pewnością przyda się możliwość cumowania sprzętu, jakie oferują oba kąpieliska Pogoria oraz ponownie Park Słupna. Pogoria III wyróżnia się natomiast dostępnością dla osób z niepełnosprawnością oraz renomą, na jaką zasłużyła sobie przez lata funkcjonowania.