Kamienica zyska nowy wygląd

Kamienica zyska nowy wygląd

To już pewne. Budynek przy ulicy Bytomskiej 20 w Czeladzi zostanie wyremontowany. Kamienica zyska drugie życie, choć najpierw trzeba ją wyburzyć. Dlaczego?

Budowa od początku

Nieruchomość, która znajduje się w okolicy rynku, nie zachwyca swoim wyglądem. Jej obecny stan pozostawia wiele do życzenia. Jest na tyle źle, że nie ma możliwości, aby można było przeprowadzić remont na obecnej konstrukcji. Urzędnicy Miasta podjęli decyzję, że budynek kamienicy trzeba wyburzyć i  zbudować od nowa z zachowaniem jej pierwotnego wyglądu. Wreszcie zapadła decyzja, że inwestycja musi ruszyć już niebawem. Miastu udało się podpisać już umowę z firmą budowlaną. Wykonawcą to znana z innych inwestycji w Czeladzi firma Efekt. W ostatnim czasie realizowała ona remont kamienicy Konarzewskich oraz hali sportowej. Miasto zapowiada, że remonty innych zniszczonych budynków także sukcesywnie zrealizuje.

Jak długo potrwają prace?

Na finalny efekt prac przyjdzie nam niestety trochę poczekać. Przede wszystkim jest to skomplikowana realizacja, tym bardziej że kamienica z powodu złego stanu musi zostać wyburzona. Samo przygotowanie projektu zajmie kilka miesięcy wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Dalsza część będzie polegać na wyburzeniu starego budynku i postawieniu nowego. Wszyscy są zgodni co do tego, że część miasta podniesie swoją historyczną wartość. Kamienica została kupiona przez miasto już kilkanaście lat temu. Po zakończonej inwestycji mieszkania i lokale użytkowe będą wystawione na sprzedaż. Zgromadzone fundusze z przyszłych transakcji trafią do budżetu remontowego. Znamy także wstępną wycenę robót przy ulicy Bytomskiej 20 – to kwota 4 mln zł. Poprzednio miasto wyremontowało jakże popularną kamienicę Konarzewskich, której historia sięga początku XX wieku. Przez ponad 30 lat budynek popadał w ruinę aż do 2019 roku, kiedy zapadła decyzja o jego gruntownym remoncie. Kamienice odnowiono i  rozbudowano. Oficjalne otwarcie nastąpiło we wrześniu ubiegłego roku.