Powstał zielony wymiennik, gdzie można wymieniać się roślinami

Powstał zielony wymiennik, gdzie można wymieniać się roślinami

Niezwykła inicjatywa Czeladzkiego Eko, która ma na celu szerzenie podstaw ekologii i współpracy między ludźmi w tym zakresie. Akcja Czeladzkiego Eko trwa już od dłuższego czasu i do tej pory cieszy się szerokim poparciem, i co najważniejsze, zainteresowaniem lokalnych mieszkańców. Mowa tutaj o zielonym wymienniku, gdzie ludzie mogą w każdej chwili przyjść i zostawić lub zabrać zielone rośliny. To już drugi taki punkt, który został otwarty w naszym mieście.

Lokalizacje zielonych wymienników w Czeladzi

Jakiś czas temu utworzony został pierwszy punkt tego typu, który stanął w Kopalni Kultury w dzielnicy Piaski. Sam pomysł spotkał się z dużą aprobatą wśród mieszkańców, dlatego właśnie postanowiono na otwarcie kolejnego punktu. Zielony wymiennik, który powstał kilka dni temu i znajduje się przy kamienicy Konarzewskich na ulicy Rynek 22. To dogodny punkt dla większości mieszkańców. Większość osób ma tutaj stosunkowo niedaleko, dlatego właśnie z inicjatywny Czeladzkiego Eko wybrana została taka lokalizacja.

Na jakiej zasadzie działa zielony wymiennik?

Cała idea polega na tym, aby przynieść zieloną roślinę do takiego miejsc i w zamian zabrać inną, która jest tam dostępna. Może to być roślina do sadzenia lub kwiat domowy. Można zatem podzielić się roślinami, których mamy za dużo lub takie, którymi nie do końca potrafimy się zająć. Jest to ważne, bo może akurat ktoś zaopiekuje się naszą rośliną. Nie da się ukryć, że największy ruch jest szczególnie teraz, gdy zbliża się wiosna. Za moment rozpocznie się sezon na sadzenie roślin w ogródkach lub przesadzanie tych domowych. Jak informuje grupa Czeladzkie Eko, w ramach wymiany bierzmy maksymalnie dwie rośliny, tak aby każdy miał szansę skorzystać z akcji. Jeśli przenosimy rośliny, to koniecznie je podpiszmy, aby przyszły właściciel miał nieco ułatwione zadania i od samego początku wiedział, jaką roślinę przygarnia. Cala akcja jest w ramach akcji charytatywnej, Pamiętajmy, że rośliny to przyjaciele człowieka.