Industriata w Czeladzi już 11.09.2021

Industriata w Czeladzi już 11.09.2021

Wydarzenie to obejmuje aż 23 miejscowości. W trakcie całego eventu, który odbywa się w najbliższą sobotę, 11.09.2021, na wszystkich fanów Szlaku Zabytków Techniki przygotowano 301 wydarzeń. Organizatorzy, jak co roku, liczą na tłumy. Również mieszkańcy Czeladzi mogą liczyć na atrakcje, które czekać będą na nich w rodzinnym mieście.

Industriada w województwie śląskim

Wydarzenie to obejmuje niemal całe województwo. Industriadę stworzono z myślą o miłośnikach techniki. W Czeladzi wydarzenie organizuje się w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

Start o godzinie 13.00. Wystawa malarstwa Jolanty Kuśmierskiej, o tytule „Dwa Światy”, rozpocznie tegoroczną Industriadę. Drugim elementem jest wystawa fotograficzna, autorstwa Beaty Orłowskiej pod tytułem „Kobieta o kobietach”.

Industrialny plac zabaw dla najmłodszych

Wydarzenie to jest dla wszystkich pokoleń. Dlatego również dzieci mogą liczyć na atrakcje. Jedną z nich jest specjalnie przygotowany plac zabaw – Maszynoland, utrzymany w stylistyce industrialnej. Dodatkowo, dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach i zabawach. Wśród nich parada maszyn, które przygotowano samodzielnie, kreatywne warsztaty, w których wykorzystuje się klocki legi, jak też możliwość budowy maszyn z balonów.

Całodniowe zwiedzanie galerii „Elektrownia”

Dla osób, które interesują się tym wydarzeniem, przez cały będzie udostępniono budynek galerii, w którym znajduje się zabytkowy generator „Wanda”, pulpit sterowniczy, czy przetwornice. Iście industrialne elementy, które wpisują się w ideę tego święta.

Koncert i pokaz świetlny

Jeśli muzyka w Industriadę, to wyłącznie związana z tym stylem. Dlatego na scenie wystąpi zespół GOORA. Uprawia on gatunek muzyki, który nazywa się hybrydowym chillout ambient elektronic rock. To oryginalny spektakl muzyczny. Obok standardowych instrumentów, które wykorzystuje się w muzyce rockowej, twórcy tego gatunku wykorzystują elementy muzyki elektronicznej oraz odgłosy maszyn w trakcie pracy. Dla fanów Industriady to dopiero muzyka na ich uszy.

Organizatorzy przewidują również pokaz świateł, który dodatkowo urozmaici całe wydarzenie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ponieważ fani muzyki są tutaj mile widziani. W tym dniu mogą podziwiać wiele zabytków, które w istotny sposób wpłynęły na rozwój techniki.

Czym jest Industriada?

To cykliczna impreza, a raczej święto miłośników techniki. W tym roku organizowana jest już 12 odsłona tego wydarzenia. Jednym z celów, którzy organizatorzy realizują skrupulatnie, jest promocja Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Dlatego wiele z imprez w poszczególnych miastach organizuje się przy okazji obiektów, które znajdują się na trasie szlaku. Od 2020 roku organizatorem jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Wcześniej za przygotowanie imprezy odpowiadał referat promocji dziedzictwa industrialnego Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

W jakich miastach organizuje się Industriadę?

Wydarzenie to organizuje się między innymi w Katowicach, gdzie znajduje się kilka zabytkowych obiektów, takich jak: Fabryka Porcelany, Galeria Szyb Wilson i wiele innych obiektów. Także w Bytomiu, Chorzowie, Bielsko – Białej i innych miasta, organizatorzy zapraszają na szereg atrakcji. Szczegółowe informacje, które dotyczą tego wydarzenia, dostępne są na oficjalnej stronie Industriady: https://industriada.pl/program/

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych techniką, zarówno do poszczególnych miast, jak również do Czeladzi.