Czy będą dopłaty za prąd dla najuboższych?

Czy będą dopłaty za prąd dla najuboższych?

Ceny prądu znacznie wzrosły. Z obliczeń wynika, iż około o 90%. Dla wielu osób to prostu nie do przyjęcia. Jak również spore utrudnienie, jeśli chodzi o planowanie domowego budżetu, jak też opłacenie wszystkich zobowiązań. Rząd świadomy jest tego, w jak dużym stopniu podwyżka cen energii przekłada się na komfort życia osób najuboższych. Dlatego w trakcie prac jest projekt, którego celem jest udzielenie wsparcia dla osób, które tego faktycznie potrzebują. Chodzi o dofinansowanie opłat za prąd. Wedle informacji, które przekazali politycy, projekt jest zaawansowany. Istotne obecnie jest rozstrzygnięcie kwestii prawnych. W tym tego, kto tak właściwie będzie mógł złożyć wniosek o dofinansowanie i komu faktycznie zostanie ono udzielone.

Czy dopłaty za prąd są rozwiązaniem problemu?

Politycy uważają, iż należy spojrzeć na całą sytuację z szerszej perspektywy. Dotyczy to również cen energii elektrycznej w całej Europie. Wzrost cen nie dotyczy tylko i wyłącznie polskiej gospodarki, ale też gospodarki międzynarodowej. Współczesny system gospodarczy poszczególnych krajów jest ściśle powiązany z tym międzynarodowym. Poszczególne ceny dyktowane są często przez rynek zagraniczny. Dotyczy to również energii.

Na chwilę obecną należy rozważyć, które grupy społeczne mogą liczyć na wsparcie oraz jakie będą kryteria. Z pewnością trzeba wziąć pod uwagę ilość domowników w gospodarstwie domowym, jak również ogólny, całościowych dochód na poszczególną osobę. Istotny jest także sam stan budynku.

Jednak więcej szczegółów będzie można poznać dopiero w przyszłości. Na chwilę obecną, z uwagi na prowadzone prace, są one znikome i nie mogą być udzielone w bardziej szczegółowej formie.

Czy to kolejny wydatek z budżetu państwa, który ma działanie krótkofalowe?

Dofinansowanie dla najuboższych pokryje oczywiście budżet państwa. Wzrost cen za prąd jest wynikiem europejskiego kryzysu energetycznego. Chociaż przewiduje się, że z dofinansowania najpewniej będzie mogło skorzystać mniej, niż 10% społeczeństwa, w dalszym ciągu całkowita kwota dofinansowania może wynieść nawet kilka miliardów złotych.

Problem energetyczny jest widoczny i obecny w codziennym życiu mieszkańców Polski. Jednak, czy dofinansowanie jest sposobem na jego rozwiązanie? Premier Morawiecki, iż na szczycie UE, który przewidziany jest w Słowenii, zaproponuje rozwiązanie z korzyścią dla wszystkich krajów członkowskich UE.