Spółdzielnia Mieszkaniowa z Katowic kwestionuje inwestycję na Koszutce: utrudnienia dla strażaków i problemy z dostępem do światła

Spółdzielnia Mieszkaniowa z Katowic kwestionuje inwestycję na Koszutce: utrudnienia dla strażaków i problemy z dostępem do światła

Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa (KSM) wyraziła swoje niezadowolenie wobec planowanej inwestycji na osiedlu Koszutka. Spółdzielnia zgłosiła szereg zastrzeżeń, w tym ograniczenie dostępu do światła, problem z dostępnością drogi dojazdowej oraz brak odpowiedniego miejsca manewrowego dla jednostek straży pożarnej. Wszystkie te kwestie spowodowały, że KSM zdecydowało się złożyć oficjalną skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Od momentu, gdy deweloper udostępnił publicznie wizualizację nowego budynku znajdującego się przy ulicy Katowickiej, mieszkańcy wyrażali liczne wątpliwości odnośnie tej inwestycji. Na początku istniały obawy, że budowa nowych apartamentów może prowadzić do eliminacji lokalnego targowiska miejskiego oraz przyległego do niego przystanku autobusowego. Po serii krytycznych opinii, spółka Resi Capital – należąca do grupy Cavatina – opublikowała zmienioną wizualizację, uwzględniającą oba elementy infrastruktury.

Mimo to, niezadowolenie mieszkańców nie ustało. Kolejnym punktem kontrowersji stały się prace rozbiórkowe, które generowały znaczny hałas. Dziś, po miesiącu od rozpoczęcia prac, budynek banku prawie zniknął. Ale to nie koniec problemów związanych z nowym apartamentowcem przy ul. Katowickiej.

Zgoda na budowę została udzielona przez miasto dla spółki Recap SPV 18 Sp. z o.o. (powiązanej z Resi Capital) pod koniec poprzedniego roku. Wówczas KSM podjęło decyzję o odwołaniu się od tej decyzji. Wyraziło swoje zastrzeżenia również wobec wojewody śląskiego, jednak ten utrzymał decyzję miasta – potwierdza rzeczniczka prasowa UM Katowice, Sandra Hajduk. Mimo to, spółdzielnia nie zamierza odpuścić i postanowiła zaskarżyć decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Spółdzielnia podkreśla, że nowa inwestycja może generować znaczne uciążliwości dla mieszkańców budynku o nazwie „Górnik”, znajdującego się przy ul. Katowickiej 65, bezpośrednio sąsiadującego z działką dewelopera.