Nowa atrakcja na placu zabaw na terenie kopalnie Saturn

Nowa atrakcja na placu zabaw na terenie kopalnie Saturn

Niecodzienną atrakcja stanęła na terenie kopalni Saturn, obok remontowanej cechowni. Postawiono tam zupełnie nowy… szyb kopalniany. Ale bez obaw, jego budowa nie jest związana ze wznowieniem wydobycia. Sprawdzamy, co to za pomysł z nowym szybem kopalnianym.

Powstaje nowy plac zabaw dla dzieci

Jak informuje Zbigniew Szaleniec, nie jest to szyb, który ma służyć nowemu wydobyciu. Choć, jak sam podkreśla, może byłby to całkiem dobry pomysł. Okazuje się, że nowy szyb powstał dlatego, że miast przygotowuje się do rozbudowania lasu zabaw. Nie tylko nowy szyb, ale także inne towarzyszące mu urządzenia stawiane są na tym terenie, właśnie po to, aby zorganizować miejsce, które będzie nawiązywać do górniczej przeszłości. Powstały plac zabaw będzie zewnętrznym uzupełnieniem Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego, które znajdzie się w remontowanej cechowni.  Obecnie na terenie byłej kopalnie Saturn powstaje muzeum, a obiekty związane z historią mają przypominać górniczą przeszłość naszego miasta. Są to elementy, która mają przyciągać odwiedzających, w tym przede wszystkim dzieci i młodzież.

Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego

Na terenie dawnej cechowni KWK Saturn w Czeladzi powstaje Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu. Na ten moment gotowy jest już projekt koncepcyjny przyszłej wystawy. Całość znajdzie się we wnętrzach remontowanej cechowni. Planowana jest także specjalne ekspozycja, która poświęcona zostanie historii i rozwoju górnictwa węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim. Nie zabraknie też nawiązania do codziennej  pracy górniczej. Powstała wystawa będzie z wykorzystaniem technik multimedialnych i interaktywnych. Całość w nietuzinkowy i bardzo atrakcyjny sposób będzie zachęcała do odwiedzin.