Hołd dla powstańców śląskich: znaki pamięci "Tobie Polsko" na grobach w Czeladzi

Hołd dla powstańców śląskich: znaki pamięci "Tobie Polsko" na grobach w Czeladzi

Dwunastego października – czwartkowego poranka, symboliczne oznaczenia „Tobie Polsko” pojawiły się na sześciu grobach powstańców śląskich pochowanych w Czeladzi. Ten gest stanowił hołd złożony za bohaterską walkę o wolność Polski, a jednocześnie przywoływał do pamięci czyny tych niezłomnych obywateli, aby ich historia nie zginęła i była przekazywana dalej.

Uroczystość upamiętniająca te wydarzenia odbyła się na cmentarzu parafialnym pw. św. Stanisława BM w Czeladzi, lokalizowanym przy ulicy Nowopogońskiej. Rozpoczęcie ceremonii miało miejsce o godzinie 11, a udział w niej wzięli m.in. krewni powstańców, reprezentanci władz samorządowych oraz młodzież szkolna. Harcerze również byli obecni, podobnie jak przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Saturn z Czeladzi. Ks. kanonik Jarosław Wolski uczestniczył również w tym wydarzeniu.

Na tej uroczystości miasto Czeladź wystawiło poczet sztandarowy. Dodatkowo, przy każdym z sześciu grobów wartę honorową pełnili kadeci kasy mundurowej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi, dodając jeszcze większej powagi temu ważnemu wydarzeniu.