Prawdziwa plaga – kierowcy porzucają swoje samochody na parkingach

Niestety nadal zdarzają się sytuacje, że kierowcy porzucają swoje samochody na parkingach, chodnikach, w lasach. W Czeladzi to prawdziwa zmora. Sprawdzamy, ile jest takich przypadków i dlaczego tak się dzieje.

Zakorkowane ulice i utrudniony ruch

Ostatnio zdarzyło się, że samochód przez ponad dwa miesiące stał zaparkowany częściowo na chodniku, częściowo na jezdni, Miało to miejsce na skrzyżowaniu ulicy Ogrodowej i Spółdzielczej. Auto miało uszkodzone dwie opony i samotnie stało. Zupełnie nikt się nim nie przejmował. Co najgorsze zasłaniał wyjazd z ul. Spółdzielczej. Niestety nie można było go odholować, ponieważ auto było zamknięte, posiadało tablicę rejestracyjną oraz wszystkie szyby. Pojazd zaparkowano  niezgodnie z przepisami, naruszał bezpieczeństwo innych kierowców. Właśnie dlatego podjęto próbę odnalezienia kierowcy. Okazał się nim być obywatel Ukrainy. Przyznał, że zaparkował auto w tym miejscu, ponieważ pojazd zepsuł się i nie mógł nim dalej podróżować, a trudna sytuacja życiowa i finansowa nie pozwalała mu na odholowanie oraz naprawę samochodu. W tym przypadku zastosowano pouczenie. Sam pojazd usunięto z miasta.

To nie jedyny taki przypadek

To nie jedyna taka sytuacja. W 2020 rok pozostawionych samochodów było 9. W tych przypadkach policja ustaliła właścicieli nieużytkowanych pojazdów. Każdy z nich musiał na własną rękę odholować pojazd. W 2021 rok takich sytuacji było już 18. Tutaj podobna sytuacja, udało się odnaleźć kierowców. Tylko w tym roku takich sytuacji było 4.

Dlaczego dochodzi do takich sytuacji?

Uznaje się, że większość kierowców przyznaje, że zostawił auto nielegalnie zaparkowane ze względu na nagłą awarię. Ze względu na brak funduszy nie udało się ich naprawić ani odholować. Znaleźli się również tacy, co opuścili Polskę i dlatego pozostawili na ulicach swoje samochody. Najczęściej te pojazdy w większości przypadków były pozostawione na parkingach ogólnodostępnych oraz w miejscach, które nie stwarzały bezpośredniego zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.