Festiwal Nowej Kultury rozpoczyna swoją działalność w Czeladzi z wystawieniem spektaklu "Beniowski"

Festiwal Nowej Kultury rozpoczyna swoją działalność w Czeladzi z wystawieniem spektaklu "Beniowski"

Zapowiedzi Festiwalu Nowej Kultury, który ma miejsce w Czeladzi, uwzględniają na początku inscenizację „Beniowski”. Występ odbędzie się w ciekawie nazwanym miejscu – Kopalni Kultury, która jest zlokalizowana na ulicy Trznadla 1, w dzielnicy miasta o nazwie Piaski.

Festiwal Nowej Kultury ma na celu promowanie wartości związanych z narodową tradycją i klasycznymi wartościami, które są wieczne. W ramach tego wydarzenia, powszechnie znany Teatr Klasyki Polskiej zaprezentuje swój talent w Czeladzi. Pierwszy spektakl planowany do przedstawienia to dzieło Juliusza Słowackiego zatytułowane „Beniowski”, za którego reżyserię odpowiada Michał Chorosiński. Premiera jest zaplanowana na 4 października.

„Beniowski”, jako romantyczny poemat dygresyjny napisany przez Słowackiego w 1841 roku, cieszy się dużą popularnością na scenach teatralnych. Jego atrakcyjność wynika nie tylko z mistrzowskiego stylu pisarskiego Słowackiego, ale również z fascynującej postaci tytułowego bohatera – Maurice’a Beniowskiego. Jest to awanturniczy szlachcic, który roztrwonił swoje dziedzictwo i nie jest w stanie związać się ze swoją ukochaną, Anielą. Omawiany bohater opuszcza więc swoje rodzinne strony. Słowacki, korzystając z pamiętników tej niewątpliwie interesującej postaci historycznej, stworzył dzieło, które potrafi porwać widzów.