"Beniowski" Juliusza Słowackiego na scenie Kopalni Kultury w Czeladzi

"Beniowski" Juliusza Słowackiego na scenie Kopalni Kultury w Czeladzi

4 października tego roku, miłośnicy teatru mają niepowtarzalną okazję zobaczyć inscenizację spektaklu „Beniowski”, autorstwa Juliusza Słowackiego. Wydarzenie to odbędzie się w Kopalni Kultury znajdującej się w Czeladzi. Reżyserią znanego dramatu zajął się Michał Chorosiński, a na deskach teatru zaprezentują się takie gwiazdy jak Lidia Sadowa i Dariusz Kowalski.

Spektakl „Beniowski” jest częścią Festiwalu Nowej Kultury, którego celem jest promocja polskiej tradycji narodowej oraz uniwersalnych wartości. Organizatorzy wydarzenia pragną zwrócić uwagę na bogactwo kultury i literatury naszego kraju.

Znany z awanturniczych przygód żołnierz, podróżnik i spiskowiec Maurycy Beniowski, który został królem Madagaskaru, jest jednym z najważniejszych bohaterów polskiej literatury i historii. Jego barwne i pełne niespodzianek życie stało się inspiracją dla Słowackiego do stworzenia wielowymiarowego utworu o głębokim, niejednoznacznym przesłaniu. „Beniowski” miał stanowić rywalizację z „Panem Tadeuszem” Mickiewicza, tworząc bardziej poetycki obraz Polski.

Spektakl „Beniowski” jest zarówno próbą siły, jak i wyrazem radości życia oraz twórczości. Pomimo pewnej dozy goryczy, która przenika przez całe przedstawienie, fundamentem spektaklu jest radość, której nie można przeoczyć na scenie teatralnej. Jak zapewniają organizatorzy, żaden widz nie pozostanie obojętny na tę teatralną interpretację legendy Maurycy Beniowskiego.