Kampania "Zobacz czym oddychasz. Zmień to!" w Czeladzi – mobilne płuca edukują mieszkańców
W związku z obchodami Dnia Czystego Powietrza, organizacja Polski Alarm Smogowy zainicjowała piątą odsłonę swojej kampanii pt. „Zobacz czym oddychasz. Zmień to!”. W ramach działań przewiduje się odwiedzenie 63 miejscowości na terenie ośmiu różnych województw przez siedem mobilnych instalacji przypominających płuca, które mają na celu pokazanie lokalnym społeczeństwom na co dzień niewidocznej jakości powietrza, którym oddychają.
Misja edukacyjna cieszy się wsparciem miasta Czeladź, gdzie jedna z mobilnych instalacji – dwumetrowe płuca, które symulują procesy oddychania chłonąc pyłki zawieszone w powietrzu – została umiejscowiona na Placu im. Victora Viannay’a. Biała tkanina pokrywająca konstrukcję stanowi wymowną ilustrację stopnia zanieczyszczenia powietrza: im jest ono gorsze, tym „płuca” stają się brudniejsze. Od 7 do 21 lutego 2024 r., mieszkańcy Czeladzi będą mogli na własne oczy zaobserwować, jak zmieniają się „płuca”, jak informuje Aleksandra Rozner z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego. Dzięki wbudowanemu w instalację czujnikowi pomiaru zanieczyszczenia, będzie można także monitorować na bieżąco poziom smogu.
Krzysztof Olszak, również z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego, podkreśla, że choć wiele regionów Polski wprowadziło już przepisy ograniczające spalanie paliw stałych w domach, to stopień zanieczyszczenia powietrza nadal jest alarmujący, a świadomość społeczna o dostępnych funduszach na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację jest niewielka. Kampania z mobilnymi płucami ma więc na celu uświadomić ludziom skalę problemu i zachęcić ich do korzystania z programów takich jak ogólnopolski Czyste Powietrze, które oferują dopłaty na wymianę starych pieców i docieplenie domów.